Bently Nevada - Proximity Probes 330101-00-20-50-02-CN
Bulk Orders & Fast Shipping
Instant 10% Discount On Winter Banks Credit/Debit Cards EMI and CreditCard
Fast & Reliable Worldwide Shipping – Ready to Dispatch from Stock
- Fast shipping
- Return Policy
- Lowest Price
- Help Center 24/7
Vendor:
Bently Nevada
Type:
Proximity Probes
- Tags Proximity probes
About the Product
Manufacturer Information
Manufacturer Details
Manufacturer: Bently Nevada
Made in: U.S.A
Product Information
Product No.: 330101-00-20-50-02-CN
Product Type: 3300 XL 8 mm Proximity Probes
Thread: 3/8-24 UNF, without armor
Option Descriptions
Unthreaded Length Option: 00 = 0.0 in
Overall Case Length Option: 20 = 2.0 in
Total Length Option: 50 = 5.0 metres (16.4 feet)
Connector and Cable-Type Option: 02 = Miniature coaxial ClickLoc™ connector, standard cable
Agency Approval Option: CN = Approvals country specific
Weight: 0.323 Kg
Technical Specifications
Max Operating Pressure: 100 psi
Temperature Coefficient: 0.01 %/°C
EMI Shielding: Yes
Mechanical Rating: Class 3
Connector Durability: >500 connections
Performance Characteristics
Signal Frequency Range: 0.5 kHz - 10 kHz
Noise Level: ≤0.5 mV RMS
IP Rating: IP68
Calibration Temperature: 25°C